Prof. dr hab. Jerzy Wojtczak-Szyszkowski (2 X 1939 - 22 II 2024)

2024-02-22

Z największym smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 22 lutego 2024 roku zmarł w wieku 84 lat

Prof. dr hab. Jerzy Wojtczak-Szyszkowski.

Profesor w Uniwersytecie Warszawskim,

przez całą karierę akademicką wykładowca w Instytucie Filologii Klasycznej UW, czynny do ostatnich miesięcy życia,

wybitny znawca późnoantycznej literatury greckiej i łacińskiej oraz literatury łacińskiej średniowiecza,

niekwestionowany autorytet w zakresie stylistyki łacińskiej,

tłumacz dzieł starożytnych i średniowiecznych oraz dokumentów kościelnych,

twórca zarówno podręczników, jak i łacińskich poezji,

autor wielu oficjalnych dokumentów łacińskich w Uniwersytecie Warszawskim i poza nim,

wypromował 8 doktorów i blisko 50 magistrów, zrecenzował 35 doktoratów i habilitacji.

Odeszła jedna z najwyrazistszych postaci w środowisku warszawskich filologów klasycznych i jeden z najważniejszych naszych nauczycieli.

Rodzinie

wyrazy głębokiego współczucia składają

dyrekcja, pracownicy, doktoranci i studenci

Instytutu Filologii Klasycznej UW.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się na warszawskich Starych Powązkach w czwartek 29 lutego. Msza święta zostanie odprawiona w kościele pw. św. Karola Boromeusza o godz. 9, a wcześniej, o godz. 8.30, w kościele zostanie wystawione ciało Pana Profesora. Wdowa prosi o nieprzynoszenie kwiatów, a zamiast tego o dokonywanie wpłat na Caritas Polska.