Ogólnoświatowe czytanie Iliady

zapraszają na

Ogólnoświatowe Czytanie Iliady

22 marca 2019 o  godz. 10 pod pomnikiem Kopernika

(a w razie deszczu tuż obok, w głównym holu Instytutu Filologii Klasycznej przy Krakowskim Przedmieściu 1).

W jego ramach studenci Instytutu Filologii Klasycznej będą czytać 24. księgę „Iliady”. Będzie można również usłyszeć fragmenty w melorecytacji po starogrecku!

Wojna jest wieczna. Tak samo jak tęsknota za pokojem. To uniwersalne przesłanie Homerowej „Iliady” jest niezmiennie aktualne, nawet po upływie 3000 lat.

Dwudziesta czwarta, ostatnia, pieśń „Iliady” to poruszająca historia przebaczenia. Priam, sędziwy władca Troi, podąża do obozu Greków, by ukorzyć się przed Achillesem – zabójcą swojego ukochanego syna Hektora. Pogrążony w żałobie starzec przy pomocy hojnego okupu usiłuje nakłonić Achillesa, by ten zwrócił mu ciało syna. Geniusz Homera sprawia, że spotkanie bohaterów przybiera zaskakujący obrót, a dzieląca ich wrogość zostaje zastąpiona wspólnotą cierpienia. Wszyscy jesteśmy wszak tylko ludźmi, których dosięgnie bezlitosne przeznaczenie. W złamanym cierpieniem starcu Achilles zobaczy swego osamotnionego ojca, który też wkrótce będzie rozpaczał po stracie syna. Niespodziewana życzliwość góruje nad okrucieństwem wojny, a zaciekli wrogowie dostrzegają w sobie po prostu drugiego człowieka.