2018-04-26

Egzaminy w sesji letniej 2018

 • GOJŁ - 12.06. o godz. 9.30 w sali nr 103
 • GHJG - 13.06. o godz. 16.30
 • Metryka (III rok) - część pisemna 18.06. o godz. 10.30, część ustna 19.06. o godz. 10.30. Sesja poprawkowa: obie części 5.09.


Więcej
2018-05-12

Prof. Simon Hornblower w IFK

Instytut Filologii Klasycznej UW zaprasza na wykład pt.

 

„Sex and superstition in Thucydides”

który wygłosi


Prof. Simon Hornblower


(Fellow of the British Academy)


Wykład odbędzie się w czwartek 24 maja o godz. 11:30, w sali 103.

Prof. Simon Hornblower (Fellow of the British Academy), wieloletni członek AlWięcej
2018-05-09

Seminarium Latinum Varsoviense - 20-27.08.2018

Serdecznie zapraszamy na Seminarium Latinum Varsoviense organizowane wspólnie przez LVPĘ (Latinitati Vivae Provehendae Associatio) oraz Instytut Filologii Klasycznej Uniwersytetu Warszawskiego.

Seminarium odbywać się będzie w dniach 20–27 sierpnia 2018, temat to: „Graeci, Romani, barbari“.

W programie również zwiedzanie Starówki, Wilanowa oraz Łazienek połączone z koncertem Chopinowskim.

Wszystkie szczegóły znajdą Państwo na stronie LVPY (


Więcej
2018-04-27

"Żaby" w Teatrze Studio

W maju w Teatrze Studio w Warszawie będzie można zobaczyć autorski spektakl Michała Borczucha oparty na fragmentach komedii greckich Arystofanesa (Żaby, Chmury, Ptaki), powieści Krzysztofa Niemczyka „Kurtyzana i pisklęta” oraz aktorskich improwizacji.
 
13 maja na Placu Defilad 1 w godz. 16.00-18.30 organizatorzy zapraszają na dyskusję "edukacyjną" o teatrze antycznym, którą poprowadzi dr Katarzyna Pietruczuk. W drugiej, warsztatowej części spotkania, uczestnicy zaśpiewają żabim chórem po grecku.
 
Wstęp na spotkanie jest wolny, ale obowiązują zapisy: gabriela.stankiewicz@teatrstudio.pl
 
Więcej informacji o wydarzeniu na stronach:
 
ZAPRASZAMY!


Więcej
2018-04-11

Akredytacja z wyróżnieniem dla IFK

Z prawdziwą przyjemnością zawiadamiamy, że kierunek „filologia klasyczna i studia śródziemnomorskie” prowadzony w Instytucie Filologii Klasycznej UW, na Wydziale Polonistyki UW, otrzymał ocenę wyróżniającą od Polskiej Komisji Akredytacyjną.

Na podstawie wyników wizytacji przeprowadzonej w IFK w 2017 roku Komisja bardzo wysoko oceniła jakość kształcenia na naszym kierunku, przyznając naszym studiom najwyższą możliwą ocenę na okres 8 lat.


Więcej
2018-03-22

Wykład dr. Tomasza Mojsika - zaproszenie

Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Filologicznego serdecznie zaprasza na wykład pt. Kim są “nimfy libetryjskie”? Komentarz do Likofrona, Aleksandra 275, który wygłosi Pan dr Tomasz Mojsik (UwB). Wykład odbędzie się w piątek 23 marca 2018 r. o godz. 17.15 w sali 103 im. T. Zielińskiego.


Więcej
2018-03-14

Badania naukowe

Szanowni Studenci,

Obecnie na Wydziale Psychologii UW prowadzone jest badanie dotyczące genetycznego podłoża perspektywy czasowej w ramach grantu  Sonata 7 Narodowego Centrum Nauki kierowanego przez dr hab. Macieja Stolarskiego. Będziemy Wam bardzo wdzięczni za pomoc w rozpowszechnieniu informacji o badaniu. Szukamy bliźniąt tej samej płci od 16 roku życia :)

 

Wasza pomoc będzie wsparciem działań naukowych na Naszym Uniwersytecie. Przyczynicie się tym samym do rozwoju nauki w Polsce! :)


Więcej
2018-03-12

Zapraszamy na wykład

Serdecznie zapraszamy studentów, doktorantów, pracowników IFK i wszystkich zainteresowanych na wykład:

dr hab. Zbigniewa Kadłubka (prof. UŚ)

Odgryziony kciuk Orestesa. Wokół tragedii Eurypidesa pt. Orestes

Wykład odbędzie się w ramach seminarium doktoranckiego prof. Mikołaja Szymańskiego w środę 14 marca o godz. 18.30 w sali nr 103 im. T. Zielińskiego.


Więcej
archiwum aktualności »

 • Dlaczego IFK?

  Student filologii klasycznej poznając języki klasyczne – grekę i łacinę – zyskuje klucz do literatury i kultury starożytnych Greków i Rzymian, a tym samym szerokie wykształcenie humanistyczne przydatne na wielu ścieżkach rozwoju intelektualnego i zawodowego.

  Więcej
 • Biblioteka Renesansowa

  dwujęzyczna seria wydawnicza IFK UW, obejmująca wydania oraz komentowane przekłady łacińskiej literatury włoskiego renesansu takich autorów, jak Francesco Petrarka, Giovanni Boccaccio, Leonardo Bruni, Marsilio Ficino, Poggio Bracciolini, Angelo Poliziano, Eneas Silvius Piccolomini, Giannozzo Manetti i in.

  Więcej
 • Laboratorium Filologii Klasycznej

  cykl wykładów o charakterze popularnonaukowym adresowanych do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Spotkania odbywają się w każdy ostatni roboczy piątek miesiąca o godz. 17 w IFK UW.

  Więcej
 • Konkurs Kultury Klasycznej

  Konkurs skierowany jest do gimnazjalistów z terenu województwa mazowieckiego. Organizatorzy pragną zainteresować młodzież antykiem i średniowieczem, a także nowożytną i współczesną recepcją wypracowanego wówczas kanonu kultury klasycznej.

  Więcej
 • Kursy języków klasycznych

  Warszawski Oddział Polskiego Towarzystwa Filologicznego zaprasza wszystkich miłośników kultury starożytnej do udziału w bezpłatnych kursach nauki greki starożytnej i łaciny. Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku Instytutu Filologii Klasycznej przy ul. Krakowskie Przedmieście 1.

  Więcej