Z wykształcenia jestem filologiem klasycznym, neolatynistką, pedagogiem-terapeutą i bibliotekoznawcą, absolwentką uniwersytetów: Warszawskiego, Wrocławskiego, Gdańskiego i Sztokholmskiego. Z zamiłowania - humanistką wędrującą po szlakach mało uczęszczanych z wiarą w literaturę jako źródło prawdy o człowieku.
Studia w zakresie filologii klasycznej i neolatynistyki - rozpoczęte na Uniwersytecie Wrocławskim (absolutorium z wynikiem bardzo dobrym
w 2001 r.) - ukończyłam z wynikiem celującym w Instytucie Filologii Klasycznej UW. Tytuł magistra uzyskałam w 2014 r. na podstawie pracy stanowiącej opracowanie epitalamiów Guarina z Werony (edycja i przekład wraz z komentarzem i wstępem), utworów mało zbadanych i zachowanych prawie wyłącznie w manuskryptach.
W 2015 roku rozpoczęłam pracę zawodową (jako bibliotekarz) i studia doktoranckie w specjalności literaturoznawczej (dyscyplina dodatkowa: psychologia) na Wydziale Polonistyki UW. Obecnie przygotowuję rozprawę doktorską poświęconą analizie komparatystycznej dwóch siedemnastowiecznych dzieł dedykowanych Władysławowi IV Wazie: Gestorum gloriosissimi ac invictissimi Vladislai IV... Everharda Wassenberga i Władysław IV Samuela Twardowskiego.
W 2018 roku ukończyłam z wynikiem bardzo dobrym studia podyplomowe w zakresie bibliotekoznawstwa i informacji naukowej na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW.
Ostatnio (I poł. 2020) studiowałam performatywność i sztuki wizualne oraz poezję polską na Uniwersytecie Sztokholmskim, gdzie również prowadziłam zajęcia z języka polskiego jako obcego (z elementami kultury i historii Polski) oraz z literatury dawnej, ze szczególnym uwzględnieniem literatury staropolskiej.
Obecnie moja działalność naukowa dotyczy głównie kultury czasów Wazów, ikonografii performatywnej Władysława IV i twórczości literackiej mu poświęconej.
Dodatkowe kwalifikacje (wybrane)
Uprawnienia do pracy w systemie Virtua w zakresie:
- modyfikacji, kopiowania i tworzenia rekordów egzemplarza;
- modyfikacji rekordów czytelnika;
- operacji związanych z wypożyczeniami i zwrotami.
Ukończone na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego trzyletnie Studium Języka i Kultury Czeskiej (2001).
Specjalizacja nauczycielska w zakresie nauczania języka łacińskiego oraz:
uprawnienia do prowadzenia terapii pedagogicznej i zajęć z zakresu wczesnego wspomagania rozwoju (2014).
Posiadam duże doświadczenie dydaktyczne oraz szerokie doświadczenie w zakresie wystąpień publicznych - wraz z dodatkowym przeszkoleniem
w tych obszarach. Przeprowadziłam ponad 1300 godzin szkoleń, kursów i zajęć z zarządzania informacją, języka łacińskiego i języka polskiego, a także literatury dawnej i komparatystyki - dla firm i organizacji oraz dla studentów i uczniów na wszystkich poziomach edukacji, również akademickim.
Wystąpienia, konferencje (lata 2016-2020)
marzec 2019: wystąpienie podczas spotkania naukowego z cyklu Warszawskie Czwartki Staropolskie (UW) nt. 'Virtus heroica' Władysława IV oczami historyka i poety
grudzień 2017: wystąpienie podczas Seminarium manuscripta.pl organizowanego przez Pracownię Literatury Średniowiecza Instytutu Badań Literackich PAN nt. Problemy badawcze związane z ustalaniem listy oracji ślubnych autorstwa Guarina z Werony
październik 2017: wystąpienie - razem z prof. Barbarą Milewską-Waźbińską, na Uniwersytecie Gdańskim podczas VII Konferencji Naukowej
z cyklu Colloquia Neolatina z referatem nt. Virtute duce, comite Fortuna - wizerunek Władysława IV w panegiryku Everharda Wassenberga (1641)
czerwiec 2017: wystąpienie podczas Interdyscyplinarnej Konferencji Doktorantów i Młodych Naukowców, zorganizowanej przez Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego z referatem: Miękka niczym wosk - obraz żony idealnej w literaturze wczesnorenesansowych Włoch (na wybranych przykładach)
grudzień 2016: wystąpienie podczas spotkania naukowego z cyklu Warszawskie Czwartki Staropolskie (UW) nt. Epitalamium - z historii gatunku: wstępna charakterystyka mów Guarina z Werony
czerwiec 2016: wystąpienie podczas sesji naukowej Międzywydziałowego Zespołu Komparatystyki UW zorganizowanej ph. Kultury czytania. Komparatystyka wobec starych i nowych form obiegu literatury. Temat referatu: Oralność epitalamiów Guarina z Werony.
Stypendia i wyjazdy zagraniczne
(2020) Studia częściowe w ramach programu Erasmus na Uniwersytecie Sztokholmskim (styczeń-czerwiec) oraz:
jednodniowa wizyta studyjna w Bibliotece Uniwersytetu w Uppsali (czerwiec)
(2019/2020) Stypendium dla najlepszych doktorantów.
(2016/2017) Stypendium dla najlepszych doktorantów.
(2016) Tygodniowe (ok.) kwerendy biblioteczne: w Wiedniu (listopad) i w Wolfenbüttel (kwiecień/maj).
(2015/2016) Stypendium dla najlepszych doktorantów.
(2011/2012) Stypendium Rektora UW dla najlepszych studentów.
(1999) Stypendium Rektora i Fundacji dla Uniwersytetu Wrocławskiego za wyniki w nauce i działalność naukową.
Inne działania
W 2016 roku byłam sekretarzem międzynarodowej konferencji zorganizowanej w IFK z okazji Jubileuszu UW pn. Heredes et scrutatores.
W latach 2015-2016 prowadziłam prace związane z uporządkowaniem przechowywanej w IFK spuścizny po prof. prof. Adamie Krokiewiczu
i Hannie Szelest.
W listopadzie 2015 byłam zaangażowana w organizację Ogólnopolskiego Kongresu Polonistycznego dla Nauczycieli Polonistów, Bibliotekarzy
i Animatorów Kultury.
W latach 2004-2016 moja działalność zawodowa związana była głównie z pracą dla Fundacji ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom i realizacją projektów (zarówno o charakterze popularyzatorskim, jak i naukowym) na rzecz czytelnictwa i bibliotek oraz promocją literatury i kultury polskiej.
Kiedy tylko mam taką możliwość, angażuję się w akcje i projekty popularyzujące wiedzę o antyku (m.in. wykłady w liceach, zajęcia w szkole letniej języków antycznych) i literaturze i kulturze polskiej. W lecie 2020 (3 czerwca - 5 sierpnia) byłam koordynatorką w działającym na Uniwersytecie Sztokholmskim Språkstudion (Studium Języków Obcych), gdzie prowadziłam spotkania konwersacyjne w języku polskim.