Koło naukowe studentów IFK

Koło Naukowe Młodych Klasyków IFK UW

e-mail: knmk.ifk.uw@gmail.com

Grupa dla członków Koła na fb [zamknięta, ale z miejscem dla każdego nowego członka/sympatyka]:

https://www.facebook.com/groups/266421023541492/

 

Opiekun: dr Maciej Staniszewski

 

Skład Zarządu [poprawić na: (kadencja od lutego 2018 r. do lutego 2019 r.)]

 • prezes – Arleta Anna Nikisz
 • zastępca prezesa – Mateusz Tomasz Wiśniewski
 • skarbnik – Zbigniew Jankowski
 • sekretarz -

 

„Consonus esto lupis, si lupus esse cupis” – „Żyj w zgodzie z wilkami, jeśli wilkiem pragniesz być”, sentencja łacińska, autor nieznany;

„ὁἄνθρωποςφύσειπολιτικὸνζῷον” - w dosłownym tłumaczeniu: „człowiek jest z natury zwierzęciem politycznym, inaczej - „stworzeniem stadnym”) w: Arystoteles, Polityka, ks. 1, Piotrowicz, L. M.; Szymański M. (oprac.), Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2006, s. 230;

 

NIE ZWLEKAJ, DOŁĄCZ DO NAS!

 

Czym aktualnie się zajmujemy:

 • gromadzimy źródła do dziejów Koła...
 • ...i badamy jego historię sięgającą 1916 r. (sic!)
 • katalogujemy księgozbiór Koła liczący ok. 1500 pozycji (najstarsze wydane jeszcze w XVIII w.!)

W roku akademickim 2017/18, od spotkania inauguracyjnego (21.11.17.), spotykamy się we wtorki o 18:30. Termin ten może ulec zmianie, dlatego prosimy o kontakt przed przyjściem.

UWAGA: Ze względu na letnią sesję egzaminacyjną, jak również inne względy, spotkania ‘Noctes Latinae’ zostają zawieszone do odwołania!

 

Wirtualne archiwum KNMK

Obejmuje dokumentację wewnętrzną Koła powstałą w 2. połowie XX w., ale opisującą także funkcjonowanie Koła w okresie przedwojennym. Niektóre sprawozdania napisane są po łacinie! Stopniowo dodajemy do tego archiwum kolejne materiały dokumentujące działalność KNMK od międzywojnia aż do początków XXI w. Dostęp do niego jest całkowicie wolny – wystarczy kliknąć w poniższy link:

https://www.dropbox.com/sh/0fs9pcla1z1fngl/AACOdxbaYaKFugxIpzttoBW5a?lst

Studencki Wyjazd Integracyjny do Poronina:

W wakacje kontynuowaliśmy starą tradycję studentów IFK – wspólnych wyjazdów integracyjnych ze studentami Kolegium MISH UW! Wielu z nich chodzi na nasze zajęcia, studiuje razem z nami, a także działa wspólnie w Naszym Kole… W tym roku wyjazd odbył się w dniach: 11-17 września. Informacje dotyczące szczegółów przebiegu tegorocznej edycji tego słynnego studenckiego wyjazdu pojawią się już niebawem!

A tak bawiliśmy się w poprzednich latach:

https://pl-pl.facebook.com/events/114861865817790/

https://www.facebook.com/events/2070589319832073/?acontext=%7B%22ref%22%3A%224%22%2C%22action_history%22%3A%22null%22%7D

http://www.samorzad.mish.uw.edu.pl/?page_id=8451

Członków Koła w akcji (na dniu IFK) można zobaczyć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=RN63TLgnbhU


 • Dlaczego IFK?

  Student filologii klasycznej poznając języki klasyczne – grekę i łacinę – zyskuje klucz do literatury i kultury starożytnych Greków i Rzymian, a tym samym szerokie wykształcenie humanistyczne przydatne na wielu ścieżkach rozwoju intelektualnego i zawodowego.

  Więcej
 • Biblioteka Renesansowa

  dwujęzyczna seria wydawnicza IFK UW, obejmująca wydania oraz komentowane przekłady łacińskiej literatury włoskiego renesansu takich autorów, jak Francesco Petrarka, Giovanni Boccaccio, Leonardo Bruni, Marsilio Ficino, Poggio Bracciolini, Angelo Poliziano, Eneas Silvius Piccolomini, Giannozzo Manetti i in.

  Więcej
 • Laboratorium Filologii Klasycznej

  cykl wykładów o charakterze popularnonaukowym adresowanych do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Spotkania odbywają się w każdy ostatni roboczy piątek miesiąca o godz. 17 w IFK UW.

  Więcej
 • Konkurs Kultury Klasycznej

  Konkurs skierowany jest do gimnazjalistów z terenu województwa mazowieckiego. Organizatorzy pragną zainteresować młodzież antykiem i średniowieczem, a także nowożytną i współczesną recepcją wypracowanego wówczas kanonu kultury klasycznej.

  Więcej
 • Kursy języków klasycznych

  Warszawski Oddział Polskiego Towarzystwa Filologicznego zaprasza wszystkich miłośników kultury starożytnej do udziału w bezpłatnych kursach nauki greki starożytnej i łaciny. Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku Instytutu Filologii Klasycznej przy ul. Krakowskie Przedmieście 1.

  Więcej