Laboratorium IFK

Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach Laboratorium Filologii Klasycznej, które w tym roku odbywa sie pod hasłem "Jeśli nie Cyceron….

 

kiedy?    piątek,  27 października 2017, godz. 17.00

gdzie?    Instytut Filologii Klasycznej UW, Krakowskie Przedmieście 1, s. 103 (II piętro)

Wyprawa na (bardzo) bliski Wschód, czyli Kallimach we Lwowie. Naszą przewodniczką będzie Beata Kost, dziennikarka „Kuriera Galicyjskiego”, autorka „Albumu Lwowskiego”.

 

 

 Laboratorium 2017/2018

 

Tegoroczny cykl wykładów Laboratorium Filologii Klasycznej został opatrzony tytułem Jeśli nie Cyceron…. Wystąpienia zaproszonych gości mają za zadanie uświadomić wszystkim osobom zainteresowanym antykiem, że znajomość języków klasycznych (zwłaszcza łaciny) otwiera wiele dróg i dziedzin, które na pozór są dość odległe od studiów filologii klasycznej. Stopniowe „znikanie” języków klasycznych z programów szkolnych oraz ograniczanie dostępu do nich na studiach wyższych sprawi, że wkrótce tysiące spoczywających w archiwach dokumentów, sylw i tekstów literackich, dotąd nieopracowanych, a często nawet nieskatalogowanych, nigdy nie doczeka się odczytania i przetłumaczenia. Nigdy nie pojawi się w obiegu kultury, która ze starożytności wyrosła i wciąż się nią karmi. Dokumenty historyczne, teksty pieśni, mowy, zapiski dnia codziennego, wszystko, co buduje naszą – polską i europejską – tradycję, pozostaną nieme. Na razie cierpliwie czekają na swoich odkrywców – i oby się doczekały!

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do wzięcia udziału w naszych laboratoryjnych spotkaniach, które tradycyjnie będą się odbywać w sali 103 Instytutu Filologii Klasycznej, w ostatni roboczy piątek miesiąca o godzinie 17.

Tematy najbliższych spotkań:

27 października Wyprawa na (bardzo) bliski Wschód, czyli Kallimach we Lwowie. Naszą przewodniczką będzie Beata Kost, dziennikarka „Kuriera Galicyjskiego”, autorka „Albumu Lwowskiego”.

 

Dotychczasowe wykłady Laboratorium w serwisie youtube.com:

Szymon Hołownia - Boże Narodzenie w Nowym Testamencie i apokryfach

dr Krzysztof Rzepkowski - Seks i przemoc. Widowiska teatralne w starożytnym Rzymie

Maximilan Biskup - Łacińskie słowo "moda"


 • Dlaczego IFK?

  Student filologii klasycznej poznając języki klasyczne – grekę i łacinę – zyskuje klucz do literatury i kultury starożytnych Greków i Rzymian, a tym samym szerokie wykształcenie humanistyczne przydatne na wielu ścieżkach rozwoju intelektualnego i zawodowego.

  Więcej
 • Biblioteka Renesansowa

  dwujęzyczna seria wydawnicza IFK UW, obejmująca wydania oraz komentowane przekłady łacińskiej literatury włoskiego renesansu takich autorów, jak Francesco Petrarka, Giovanni Boccaccio, Leonardo Bruni, Marsilio Ficino, Poggio Bracciolini, Angelo Poliziano, Eneas Silvius Piccolomini, Giannozzo Manetti i in.

  Więcej
 • Laboratorium Filologii Klasycznej

  cykl wykładów o charakterze popularnonaukowym adresowanych do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Spotkania odbywają się w każdy ostatni roboczy piątek miesiąca o godz. 17 w IFK UW.

  Więcej
 • Konkurs Kultury Klasycznej

  Konkurs skierowany jest do gimnazjalistów z terenu województwa mazowieckiego. Organizatorzy pragną zainteresować młodzież antykiem i średniowieczem, a także nowożytną i współczesną recepcją wypracowanego wówczas kanonu kultury klasycznej.

  Więcej
 • Kursy języków klasycznych

  Warszawski Oddział Polskiego Towarzystwa Filologicznego zaprasza wszystkich miłośników kultury starożytnej do udziału w bezpłatnych kursach nauki greki starożytnej i łaciny. Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku Instytutu Filologii Klasycznej przy ul. Krakowskie Przedmieście 1.

  Więcej