Szkoła letnia w Bolonii - studenci z IFK mile widziani!

2013-04-19

Bologna Greek and Latin Summer School: registration and bursaries

It is now possible to register at the Bologna University intensive Greek and Latin Summer School.
Part-bursaries are available thanks to the generosity of the Classical Association.

The school offers courses in Latin (beginners and intermediate) and in Greek (beginners) and the possibility of combining two courses (Latin & Greek) at a special rate.
The courses will be held in Bologna from 24th June to 12th July 2013 and are open to students (undergraduate and post-graduate) and non-students alike. Participants must be aged 18 or over.

The teaching will be focused mainly on Greek and/or Latin language with additional classes on Classical literature; further classes will touch on moments of ancient history and history of art, supplemented by visits to museums and archaeological sites (in Bologna and Rome).

All teaching and activities will be in English.

For information on how to register and how apply for bursaries, please email:

For further information, please visit: