Konferencja naukowa: "Retoryka klasyczna i retoryka współczesna: pola i perspektywy badań"

2015-01-13

Konferencja naukowa

Retoryka klasyczna i retoryka współczesna: pola i perspektywy badań

Uniwersytet Warszawski, 12-13 VI 2015 r.

Tematyka konferencji obejmuje szeroko pojętą problematykę dotyczącą relacji między starożytną teorią i praktyką retoryczną a retoryką współczesną. Pragniemy krytycznie przyjrzeć się retoryce klasycznej z perspektywy współczesnej kultury oraz odpowiedzieć na pytanie, jakie dziś są pola jej badań i jakie perspektywy badawcze w tym zakresie  otwierają się przed przedstawicielami różnych nauk humanistycznych.

Jeśli za początek retoryki współczesnej uznać wystąpienia z jednej strony Kennetha Burke’a a z drugiej Chaima Perelmana i Lucile Olbrecht-Tyteki (nouvelle rhetorique), to także czas podsumować dotychczasowy dorobek, pola badawcze oraz ewentualne perspektywy, jakie otwierają się przed retoryką współczesną. Odrębny problem badawczy wiąże się z możliwymi polami wspólnymi łączącymi retorykę klasyczną z retoryką naszych czasów – np. w obrębie krytyki retorycznej (rhetorical criticism).

Powyższą problematykę konferencji proponujemy skoncentrować wokół następujących zagadnień ogólnych:

1. Retoryka klasyczna – zamknięta czy otwarta dziedzina badań?
  2. Czy istnieje przedmiot określany nazwą: retoryka współczesna?

2.1.             Jeśli tak, to jak określić jego specyfikę na tle współczesnej lingwistyki oraz pragmatyki?

2.2.             Czy współczesna retoryka ma jakieś pola wspólne z logiką, szczególnie z teorią argumentacji?

1. Rewolucja w retoryce współczesnej – od nowej teorii argumentacji, poprzez nowe media, technologię, aż po nauki medyczne.
  2. Retoryka klasyczna i współczesna a demokratyczny dyskurs publiczny.
  3. Retoryka klasyczna/współczesna jako teoretyczna podstawa filozofii współczesnej

Zapraszamy do współpracy przedstawicieli wszystkich nauk humanistycznych i społecznych. Organizatorzy konferencji: Instytut Filologii Klasycznej UW, Instytut Polonistyki Stosowanej oraz Pracownia Badań Historii i Teorii Retoryki Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Przewidujemy publikację książkową w postaci recenzowanej monografii zbiorowej.

Terminy: dwa dni obrad, 12-13 czerwca 2015 roku. Wpisowe: 200 zł.

Organizatorzy zapewniają nocleg z 12 na 13 czerwca 2015 r. – po wcześniejszym zgłoszeniu takiej chęci przez referentów.

Prosimy o nadesłanie streszczeń referatów o objętości 1 strony maszynopisu ( ok. 1.600,00 znaków) do 30 kwietnia 2015. Informacja o przyjęciu referatu: do 15 maja 2015.

Wpłata wpisowego: do 31 maja 2015. Wszelkie pytania prosimy kierować na adres:

cyprianifk@poczta.onet.pl

Komitet Naukowy Konferencji

Prof. dr hab. Juliusz Domański, Prof. dr hab. Stanisław Dubisz, Prof. dr hab. Jakub

Z. Lichański, Prof. dr hab. Mikołaj Szymański, Dr hab. Cyprian Mielczarski, prof. UW;

Dr hab. Włodzimierz Olszaniec, prof. UW